2012. május 24., csütörtök

Breedmax


Ahogy ígértem, az általam használt takarmánykiegészítő leírása, amelyhez  a cég saját szóróanyagát fordítottam le. Ezt még anno Bad Salzuflenben vettem el az egyik forgalmazó standjáról. A beltartalmi adatokat nem volt kedvem begépelni, így lapolvasó segítségével emeltem át az oldalra és a bejegyzés alján lehet bogarászni.
Breedmax egy olyan takarmány kiegészítő, amelyet madártenyésztők és takarmány gyártók közreműködésével lett kifejlesztve.
Breedmax biztosítja a felnőtt madarak jó kondícióját és termékenységét
Breedmax gondoskodik a fiatal madarak optimális növekedéséről és megfelelő egészségi állapotáról. A tudományosan kialakított és összetevők, kiegyensúlyozott formában  tartalmazzák az olyan madarak számára fontos tápanyagokat, mint a proteinek, szénhidrátok, zsírok és ásványi anyagok. A szükséges ásványi anyagok és nyomelemek ( kalcium, foszfor, magnézium, réz, kobalt, mangán) is a szükséges mennyiségben vannak jelen. A könnyen felszívódó kalcium és az optimális kalcium és foszfor arány a tojásrakás idején különösen fontos a madaraknak. A vitamin tartalom kielégíti a madarak napi igényeit. A madarak számára legfontosabb vitaminok(A,E,B3 és PP),  extra adalék formájában van jelen. Ezek biztosítják az optimális egészségi állapotot és a termékenységet.
Breedmax tartalmaz telítetlen zsírokat és kellő mennyiségben esszenciális zsírsavakat(linolénsav és gamma linolénsav(GMA). Ezek a zsírok az előfutárai azoknak a hormonoknak amelyek nélkülözhetetlenek a reprodukciós folyamatokhoz, a bőr és a tollszerkezet kialakulásához. A zsírtartalom biztosítja a növendékek megfelelő növekedését. A fehérjetartalom könnyen emészthető formában tartalmazza az összes alapvető aminosavat. A lizin, treonin, metionin és cisztein bőséges mennyiségben került a Breedmax-be. Ezek alapvető építőkövei a növekedésnek és a tollazat kialakításának.
A szénhidrátok és a rostok kombinálódnak egy speciális frukto-oligo szaharinnal ami segíti azon baktériumok szaporodását, amely az optimális bélflóra szempontjából fontos. Ezek a baktériumok képesek elnyomni a veszélyes E. coli és szalmonella törzseket.  A betegségekkel és fertőzésekkel szembeni ellen állóképesség és az optimális tápanyag felhasználás is ezeknek a baktériumoknak köszönhető.
Breedmax az első olyan takarmánykiegészítő amely támogatja a tojássárgája teljes felszívódását, így csökkenti a fiókakori elhullás esélyéit és optimális fejlődést biztosít a kicsik életének első hetében.
A laza, szemcsés szerkezetű Breedmax, összekeverve tojásos eleséggel, egy a madarak által kedvelt, morzsás állagú mixtúrát alkot.
 Forrás: Oystershell  nv
             Health and Innovation

2012. május 23., szerda

A Színkanári tenyésztése, de tényleg...



Igen jól látják, színkanári! De nem azért ajánljuk ezt a könyvet, mert kilátásban van a szürke-szárnyú Yorkshire vagy az Onix Gloster (bár, találtunk olyan németországi madarász fórumot, ahol arról szólt a diskurzus, hogy milyen jól halad egy tenyésztői csoport a lipokróm sárga mozaik Spanyol Raza kiállítási minőségben történő előállításával!!!), hanem mert úgy általában a kanári tartása, táplálása, a betegségek és azok lehetséges gyógykezelései, szaporítás témákban rengeteg hasznos információval szolgál Tóth Sándor  kötete. Részletesebben tárgyalja az alakkanárik vonatkozásában is lényeges intenzív/nem intenzív faktorokat(fotókkal) és azok öröklődésének szabályait. A lipokróm ,a tarka és a melanin , mint alapszíncsoportok öröklése és a legelterjedtebb tenyésztési módszerek (rokontenyésztés, vérfrissítés, stb.), szintén górcső alá kerültek a könyvben. Külön figyelmet szentel az író a tenyésztés során esetlegesen előforduló viselkedési problémáknak és azok kiküszöbölésére, javítására is kínál megoldásokat. A legfontosabb azonban szerintünk az, hogy saját sokéves tenyésztői tapasztalatain alapuló információkat, eseteket jegyezett le, így téve hitelessé ezt a szakkönyvet.
A szerző címén megrendelhető a könyv(bár erre külön felhatalmazást nem kaptam)
4400 Nyíregyháza
Sóstói u. 7/B

2012. május 20., vasárnap

Hogy ne legyen szemtelen...


Gyepes Imrével többször beszélgettünk az utóbbi időben és többször említette a szelén és az E-vitamin jelentőségét a költésre történő felkészítés és a keltetés tekintetében.Utóbb Gyuszi is mondta, hogy baromfikeltetős korszakában Ő is rendszeresen adagolta a madaraknak ezt a két antioxidánst. Egy kicsit kellett csak keresgélni a neten és már találtam is egy ide vonatkozó kísérletet, melyben éppen ezt a tulajdonságát(keltethetőség, termékenység) vizsgálták a fent említett anyagoknak. Tudom, hogy nem kanári a kísérleti alany, de úgy gondolom, hogy amíg nem találunk konkrét díszmadaras tesztet, addig próbáljunk meg használni az állattartásban szereplő egyéb fajokon elvégzett kísérletek eredményeit. Azt pedig, hogy ki milyen formában oldja meg ezek adagolását, (természetes vs. gyári) az szokás,pénztárca és termék ismeret kérdése. Készítek egy fordítást arról a termékről, amit én etettem a madarakkal és ha kész azt is megosztjuk itt az oldalon. Pláne , ha feltűnik egy szponzor :O)



A kísérlet címe: Az antioxidáns kiegészítés hatása a japánfürjek
keltethetőségére és vitalitására.
Harmadik kísérletünkben azt vizsgáltuk, hogy a takarmányba adagolt szerves kötésben lévő szelén, alfa-tokoferol és béta-karotin hogyan befolyásolja a tojások keltethetőségét, és milyen hatással van a kikelt napos állatok vitalitására. Nyomon követtük a zsíroldható antioxidáns vegyületek koncentráció-változását is a napos állatok májában.
Kísérleti állatok és kísérleti elrendezés
A japánfürjeket természetes megvilágítású ketrecben ad libitum ivóvíz és takarmányfogyasztás mellett két kezelési csoportra osztottuk. Kezelésenként 5-5 család 3:1 (:) ivararányban alkotta az állományt. Az egyik csoport kereskedelmi tojótápot fogyasztott, a másik csoport azonos alaptakarmányát antioxidáns tulajdonságú vegyületekkel egészítettük ki.
A kísérleti takarmányhoz adagolt antioxidáns-kiegészítők mennyisége:

Csoport
száma

Szelén
(mg/tak.kg)

E-vitamin
(mg/tak.kg)

ß-karotin
(mg/tak.kg)

Kezelt
0,8*
500
35

Kontroll
0
0
0


* A jelen kísérletben alkalmazott teljes értékű takarmányhoz adagolt 0,8
mg/kg szelén meghaladja az Európai Unió 1750/2006/EK rendeletében
maximalizált 0,5 mg/kg takarmány szeleno-metionin szintjét.

A fürjekkel három hétig ad libitum etettük a takarmánykeverékeket. Az utolsó héten keltetés céljából gyűjtöttük a tojásokat. Az összegyűjtött tojásokból véletlenszerűen kivettünk 40-40 darabot analitikai célra. A kísérlet során hetente vettünk vérmintákat a tojómadarakból. A kikelést követő egy héten keresztül naponta és csoportonként 5 fürjet elvéreztettünk, és kiemeltük a májukat analízis céljából. A kikelt csibék testsúlyváltozását 4 napig naponta mértük.
Analitikai módszerek
A vérplazma, valamint a tojássárgája retinoid- (retinol; retinil-palmitát), a- tokoferol- és b-karotin-koncentrációját HPLC-módszerrel határoztuk meg. A tojássárgája antioxidáns-kapacitásának mérésére a módosított FRAPmódszert alkalmaztunk. A szelén meghatározását lángmentes atomabszorpciós spektrofotometriás eljárással végeztük.
Keltetéstechnológia
A tojásgyűjtés befejeztével 3 napig történő pihentetés után mindkét csoport tojásából 100-100 darabot helyeztünk a keltetőbe. A tojásokat Bábolna Egg Star EU-6-S típusú keltetőgépben inkubáltuk. A gépbe rakás előtt 8 órával a tojásokat 25 oC-on előmelegítettük. A keltetőgépet is előmelegítettük, a tojásokat 37,5 oC-os kelterőtérbe raktuk. Az inkubációt az ajánlott paramétereknek megfelelően folytattuk (Biesalski et al, 1986; Czibulyás és Kovács, 1976; Kiss, 1981). Keléskor a bújtatóból 6 óránként vettük ki a naposállatokat, ezzel regisztráltuk a kelés intenzitását, valamint ilyenkor lemértük a fürjcsibék tömegét is. A kikelt naposfürjeket csoportonként elkülönítve helyeztük el a további mérések céljából.

Eredményeink alapján elmondható, hogy a szülőpárok takarmányába A kikelő állatok mája, a kezelt csoportban nagyobb koncentrációban tartalmazta azokat a vegyületeket, amelyekkel a szülőállomány Az eredmények alapján levonható az a következtetés, hogy egy ilyen élénk anyagcseréjű állatnál, mint a japánfürj, a tenyészállatok esetében indokolt lehet az antioxidáns elemek együttes, és a szokásos takarmány-összetételnél nagyobb dózisú alkalmazása. Kísérletünkben igazoltuk, hogy a tojó fürjek takarmányába adagolt szelén, E-vitamin, illetve ß-karotin szignifikáns mértékben növelte e vegyületek koncentrációját, mind a vérplazmában, mind a tojássárgájában. A kedvező hatás a tojások kelési eredményeiben is megmutatkozott
 
 
Forrás: http://www.szie.hu/file/tti/archivum/LengyelLaszlo_tezis.pdf
SZENT ISTVÁN EGYETEM
MEZŐGAZDASÁG- ÉS KÖRNYEZETTUDOMÁNYI KAR
A TOJÁS ANTIOXIDÁNS KAPACITÁSÁNAK MÉRÉSE
JAPÁNFÜRJBEN
Doktori értekezés tézisei
Lengyel László
Gödöllő
2010

2012. május 13., vasárnap

Konty alá való, remélem nem "alávaló"...

A Bad Salzuflenben, Robert Isenbergtől vásárolt Glosterek között volt egy (szerintünk) nagyon szép intenzív tollszerkezetű,sárga-fekete koronás hím is. Idén én ezt a madarat minél több tojóval próbálom párba állítani, mert szeretném, ha ez a hím  egy stabil vérvonal alapítója lenne. Nyilván majd az őszi kiállítások, köztük a kecskeméti alakkanári szemle eredményei után lehet a sztenderd szerinti tenyészértéket pontosan megállapítani. Ám mivel mostanáig, igazán jó koronás Glosterem még nem volt, most látva az első fiatalokat, meglehetős optimizmussal tekintek a jövőbe. Remélem igazolják a beléjük vetett bizalmat. Az első képen látható madár anyja egy nem intenzív fehér-fekete consort tojó...
a fészekben ücsörgő kis jószágok pedig egy nem intenzív sárga-fekete consort madártól keltek.



Szakdolgozat

Azt most már tudjuk, hogy a szakdolgozatokat három csoportba sorolhatjuk. A csoportokat; a sajnos előkerült-, a sajnos elveszett- és a szerencsére megtalálható nevekkel illethetjük. Mi természetesen egy a harmadik típusba sorolható "szakdogával" egészítjük ki a már fent lévő ismereteket.
Az anyagra egy családi rendezvény alkalmával találtam. Történt ugyanis, hogy a sógoromnál (nem a poén kedvéért, de tényleg) ünnepeltünk valamit, amikor is a szó a madarakra terelődött. Kibökte, hogy Ő is madarakról írta a szakdogáját. Lecsaptam rá, mármint a dokumentumra. Az értekezés témája " A főtt tojás etetésének hatása a brojler csirkék tömeggyarapodására". Valamiért úgy gondoltam ennek van/lehet jelentősége a díszmadártartás során is, ezért ide citáltam, nyilván kivonatozva, hátha nem mindenki kíváncsi a jakabszállási "Népfront" Mezőgazdasági Szövetkezet brojlertelepének részletes leírására.
Ami szerintem fontos, hogy a telepen működő tojástermelő állománytól minden nap elszedett törött tojásokat főzték forrástól számított 20 percig, majd hűtés után, héjastól ledarálva adták, napos kortól az állománynak. A kísérleti- és a kontroll csoport egyaránt 18000 db jószágból állt. Azt gondolom ezt akár reprezentatívnak is tekinthetjük.A főtt tojást a kisebb átlagsúllyal induló(38,3g, 1000 csibe egyedi méréséből átlagolva) állomány kapta. Az alap takarmány természetesen mindkét állomány esetében egyforma volt. Az 51. napon, a leadáskor történő mérlegelés, a kísérleti csoport javára 100,1 grammos különbséget mutatott, egyedenként! Ez százalékban 7,13%. Az állományban történt elhullások tekintetében a kontrollcsoport 1684db-os mennyisége áll szemben a kísérleti csoport 1327db-os értékével. A'sszem a számok magukért beszélnek. Az esszé végén ki is van számolva, tételesen a gazdasági megtérülése a kísérletnek. Kevesebb elhullás, nagyobb leadási súly , átvételi átlagtömeghez kötött nagyobb átvételi ár, stb.
Ami érdekesebb(bár egy kicsit szárazabb is) lehet, az a tojás beltartalmának vizsgálata és a vizsgálatok eredményei, valamint az egyéb takarmányféleségek összehasonlítása. A tojás többek között az összes esszenciális aminosavat tartalmazza. Nyersfehérje tartalma 70-72% és ez szinte, teljes egészében emészthető formában van jelen.


Megnevezés
Nyersfehérje g/kg
Nyerszsír g/kg
Biológiai érték %
Tojás
482
423
96
Tej
268
297
90
Szójabab
394
198
75
Búza
144
20
67
Árpa
218
21
64
Napraforgó
169
339
65
Kukorica
103
42
54
 ezeket az adatokat figyelembe véve is megfontolandó, az olaszok által készített és lágyeleségként szóba jöhető "SEMOLINA" etetése. Abban ugyanis összetevőként, a táblázat első 4 helyezettje közül három is megtalálható.
Ahol pedig tojás van, ott tojáshéj is lesz. Erre is van táblázat, analitikai eredményekkel:

Összetevők %
Tyúk
Kacsa
Lúd
Szervesanyagok
4,15
4,23
3,55
Kalciumkarbonát
93,7
94,43
95,25
Magnéziumkarbonát
1,39
0,50
0,72
Kálcium és magnézium foszfát
0,76
0,84
0,47

Remélem ezek az adatok és a kísérlet eredményei segítenek azoknak, akik még nem döntötték el, hogy etetnek e főtt tojást a madaraikkal, vagy csak gyári lágyeleséget biztosítanak kedvenceiknek!

A 'neten kerestem még információkat a tojás beltartalmi értékéről, hasznosságáról:
A tojás összetétele: fehérjéi teljes értékűek, könnyen emészthetők és a legjobb minőségűek az emberi szervezet számára. Zsírtartalma alacsony (inkább  a sárgájában található), melynek összetétele kedvező arányban tartalmazza a koleszterint, lecitint, telített és telítetlen zsírsavakat.
A vitaminok közül a C-vitamint kivéve, szinte valamennyit tartalmazza, különösen fontos a D-vitamin, amely segíti a Ca és P beépülését a szervezetbe. A tojás a hazai természetes D-vitamin-források közül a legfontosabb. Karotinban gazdag, amely az A-vitamin elővitaminja ( provitaminja ), és sárga színanyag. Főleg a sárgájában található.
Ásványi anyagokban a tojás sárgája gazdagabb, sok Fe, Ca, P stb. van benne.
A tojás összetétele a baromfi táplálkozásától függ. A takarmány minősége, összetétele, a baromfitartás módja határozza meg a tojás beltartalmi értékét.
Források: Szenáki Zoltán szakdolgozata: Agrártudományi Egyetem Debrecen
                                                             Állattenyésztési Főiskolai Kar
                                                              Takarmányozástani Tanszék Hódmezővásárhely 1989
                http://regi.sdt.sulinet.hu

2012. május 9., szerda

Pásztortáska (Capsella bursa-pastoris)



Európában őshonos, de a világon sokfelé elterjedt. Kertekben, mezőkön, városi területeken útszélen, töltések mentén is megterem, mindössze nem túl száraz talajra és elengedő napsütésre van szüksége. Egész nyáron virágzik, de legnagyobb tömegben áprilisban és májusban.

6–20 cm magasra nő meg, A szár elágazó, a kocsányok a fő szár mellett terjednek szét. Tőlevélrózsás, alapi levelei lándzsásak és (kacúrosan) fogazottak, a felső levelek ép szélűek. A fehér virágok laza fürtökben nőnek, sugaras szimmetriájúak, négy szirommal. A magház és a becőketermések háromszögűek, ék alakútól a szív alakúig változnak („táska formájúak”), a lapos, felfelé álló termés a vékonyabb, csúcsos részével csatlakozik a kocsányhoz.

Magvai nedves környezetben viszkózus anyagot bocsátanak ki, amihez a vízhez kötődő életciklusú rovarok hozzáragadnak és végül elpusztulnak. Ez felhasználható a szúnyogok irtására, mivel a növény elpusztítja a szúnyog lárváit, így egyfajta proto-húsevő növénynek is tekinthető.

Egyéb elnevezései:  Palackfű, csapka, pásztorerszény, paptarsoly, pásztortarsoly, szűkésfű vagy szívkésfű, paperszény, békatarsoly, békalencse, büdös szaporafű, pásztor ostora (Meliusnál), vérállatófű, porcogófű, vadmustár, élekhalok, gezemice, istentáskája, libazsázs.

Felhasználása:  Ismert vérzéscsillapító hatása, gyulladáscsökkentő és vizelethajtó tulajdonsága is. Flavonoidokat, egy vérzéscsillapító peptidet, kálium- és kálciumsókat, kolint, tiramint tartalmaz. Magvai, levelei és gyökere ehetőek. Kínában élelmezési céllal termesztik. Hirtelen sütve fogyasztják.

Én akkor is nyersen adom a madaraknak! Mert imádják. Az elmúlt napokban két "barátnőmtől" is kaptam egy-egy kiadós köteg pásztortáskát. Úgy látszik fertőző ez a madaraknakszedemagyomnövényeket-dolog. Gondoltam ez már nem lehet véletlen és mivel valóban szeretik a kanárik és egyéb pintyfélék, levideózom, ahogy a növendék Spanyol-razák és Lizardok rárontanak egy-egy köteg félérett tokos gezemicére. Rózsának és Zsófinak pedig köszönöm és Isten tartsa meg jó szokásukat .

Forrás: A cikk a wikipédia megfelelő keresőszavához tartozó átvett szöveg.


2012. május 5., szombat

Összehordunk mindenféle zöldséget

Tapasztalataim szerint a kanárik, nevelés során rengeteg zöld-eleséget fogyasztanak és etetnek fel fiókáikkal. Ennek beszerzése nem mindig egyszerű, főleg egy városi madarász számára. Jómagam szerencsére kertes házban élek családommal. Ám mivel a szomszédaim zöldségnövényeket ,gyümölcsfákat  és szőlőt is gondoznak és jó gazda módon a növényvédelemhez elengedhetetlen vegyszereket rendszeresen használják, sok esetben jobbnak látom nem felszedni a mégoly kövér tyúkhúrokat, pitypangokat. Faiskolai munkahelyem bőven kárpótol, innen aztán kedvemre hordhatom haza szatyorszám a sok gyomnövényt. Kollégáim, kezdeti, épelméjűségemet megkérdőjelező mosolygása, mostanra némileg átalakult és lehet, hogy nem sokára köztük is lesz olyan aki kanárit tart otthonába. 
De vissza a fő csapásra! Szóval, bár rendszeresen tudtam hazavinni zöld-eleségnek valót, mégis voltak homokszemek a gépezetben. Többször előfordult, hogy a levelek megfonnyadtak napközben és így a madarak már nem voltak annyira elragadtatva a kínálattól. Így kárba veszett a sok gyom, ráadásul hamar megtelt a kukám a sok hulladékkal. ráadásul, hál' Istennek, hétvégén nem kell kimennem a faiskolába, de így elmarad a potyaszüret is. Ezért kezdtem keresni egy alternatív megoldást, amivel garantáltan vegyszermentes formában, mindig friss zöld-eleséget tudok biztosítani a madaraknak. Ha már kertész vagyok akkor megoldom cserepes kivitelben. Elkezdtem gyűjteni a nagyobb méretű, műanyag, tejfölös poharakat ( amúgy is szelektáljuk a szemetet), és egyszerűen  megtöltöm ezeket virágfölddel, majd beleszórom a különféle magokat. Ezek nálam :köles, repce, búza, fű- és salátamag. Utána már csak locsolgatni és várni kell!  A poharak mérete megengedi, hogy azokat a  kalitkákba, az ajtón keresztül beállítsam. A madarak hamar megszokják a "kiskertet" a kalitban és felismerik annak gasztronómiai jelentőségét is. A növények nem fonnyadnak, hiszen földben vannak, amit előzőleg beöntözök. Olyan helyen tartom őket, ahol biztosan nem kerül rájuk vegyszer. Reggel eléjük teszem és így ha csak délután érek haza, akkor is nyugodt vagyok, mert tudom, hogy van a szülők előtt friss nevelő eleség. A kollázs alsó képén látható, hogy milyen drasztikus minőségromlást idéz elő, a kanárival történő kezelésük.
Jó étvágyat!

2012. május 3., csütörtök

A kanárimadár táplálása

Régóta vadásztunk egy olyan szakirodalmi forrásra, amelyben egy jelenleg is aktívan tenyésztő "kanáris" , saját tapasztalatai alapján mutatja be a madarak táplálását. A legutóbbi Díszmadár Magazinban aztán ráleltünk Vörös Tibor írására. Rövid telefonos egyeztetés után megosztjuk az abc oldalán is ezt a cikket és bár színkanáris tollából jön, azt rögtön láttuk, hogy  alakkanárisok számára is tartalmaz hasznos információkat. Ráadásul, Tibor nem zárkózott el annak lehetőségétől, hogy a színtáplálással kapcsolatos tapasztalatait is részletesebben megossza velünk/Veletek. Vannak ugyanis olyan alak-kanárik, melyeknél erre az információra, még szükség lehet. Ilyenek a teljesség igénye nélkül pl.: Német-vörös tarka, a Portugál harlekin vagy a Vestfáliai-kanári. Nagyon örülünk, hogy egy ilyen átfogó írásnak helyet tudunk adni az oldalon és természetesen megy a bögre....



A kanárimadár táplálása

Az etetés a madár egézségére, termékenységére, valamint a tollazat minőségére és színére van meghatározó befolyással. A tenyésztő az adott eledellel ezeket a tényezőket kb. 60%-ban befolyásolhatja.
A mai felismerések a kanári etetésével kapcsolatban, több mint  400 éves tapasztalatokon alapszanak. A kiállításokon demonstrált tenyészsikerek, az új színek és fajták tenyésztése bizonyítja, hogy az általában adott eledelek a kanárimadár szükségleteinek megfelelnek. Ez azonban nem tiltja, hogy egy tenyésztő új táplálkozástudományi észrevételeket hasznosít, illetve saját utakat keres.

A madarak egy év folyamán változó terheléseknek vannak kitéve és így időről időre változik a szükséges energia- és táplálékigényük. A költési időszak  a szervezetet a legmagasabb igények elé állítja, de a vedlés és a kiállítási időszak is nagyon megterheli a madarakat. Egézséges, változatos táplálék ezért nagyon fontos számukra.
Amennyiben ez nem áll rendelkezésre, betegségek léphetnek fel, mint pl. soványság, elzsírosodás, köszvény, májzsírosodás és májdegeneráció, gyenge tenyészkézség, meddőség, gyenge ellenállóképesség.

A kanári táplálékpalettája nagyon széles. Hazájában, az egész évi enyhe klíma mellett, szinte állandóan félérett, vagy frissen érett magokkal táplálkozhat. Hogy eközben nagyszámú növényfajták magját is megeszi, az nem kétséges. A legkülönbözőbb növényrészek - a levéltől a termésig - és rovarok egészítik ki a táplálékát.
Az eledelajánlat eme sokaságát egy tenyésztőnek meg kell kísérelnie pótólni.

A főeledel:


A kanáriknak, mint főeledelt, száraz -por és szennyeződésmentes- magokat (magkeveréket) adunk. A főeledel mindig rendelkezésre kell, hogy álljon.

A kanáritenyésztésnél használt száraz magok:

Olajos magok:

1. Repce.
Ennek a magnak a zsírtartalma 35-42%. Foszfor,kálium és kálciumtartalma miatt nagyon fontos eleseség.A relatív magas fehérjetartalom (kb 18-25%) miatt a kanárieledel fő alkotórésze lehet.
2. Négermag
Zsírtartalma kb 40%. Minden adott mag közül a legszívesebben fogyasztott, de az egyik legdrágább eledel.
3. Kender
A kender zsírtartalma kb. 30%, fehérjetartalma kb. 22%. A kender emeli a tollazat fényét és jól illik, mint télieledelalkotórész a kanári átteleltetéséhez hideg tél esetén.
4. Len
A len értékes mageleség, főleg a vedlés alatt, mivel a kovasav és a foszforsav részaránya a tollazatképzés szempontjából. Relatív nagy részaránya van vitamin B1, B2 és nikotinsavban. A len jótékonyan hat a gyomorra és bélcsatornára. A zsír és fehérjetartalom hasonló a kenderéhez.
5. Napraforgó
Magas az ásványianyagtartalma. Zsírtartalom kb. 56%, fehérjetartalom kb. 20%.A napraforgómagok előmozdítják a tojásrakást, illetve vedlésnél alkalmazható, mivel a tollazat fényét emelik.
6. Mák
A mák zsírtartalma 42%, fehérjetartalma 20%. Gazdag foszforsavban, ami a tollképzésnél fontos. A máknak diabetikus hatása lehet hasmenésnél, vagy bélgyulladásnál.

Liszttartalmú magok:

1. Fénymag
A magas szénhidráttartalma miatt (kb. 50%)  nagyon fontos a költés sikeressége szempontjából.
2. Köles
Zsírtartalma kb. 4%, szénhidráttartalma kb. 50%. Több változata ismert,a torzsa virágzatú fajtát a madarak szívesebben fogyasztják.
3. Zab
A zab értékes energia és fehérjehordozó (kb. 12%).Könnyen emészthető.
4. Fűmag
Fehérjetartalom kb. 6%, alacsony zsírtartalom kb. 20 % és magas szénhidráttartalom.

Kanárieledelkeverék majdnem annyi féle van, mint amennyi tenyésztő. A kereskedelem is igen nagyszámú, változatos magkeverékeket kínál. Legtöbben a saját keverékükre esküsznek és azt gondolják, hogy ezzel sikerük lesz. A madarak igen gyorsan megszokják azt az eleséget, amit felkínálunk nekik. Ugyanakkor minden változtatás, ami az összetételt illeti, átállást jelent számukra és ez bizonyos helyzetekben egézségügyi problémákhoz vezethet.

Csíráztatott takarmány:

A pintyfélék a szabadban tavasztól őszig nagyrészben félérett, vagy friss vadfűvek magvait fogyasztják. Sok tenyésztő ezt az értékes eleséget csak ritkán tudja beszerezni. Egyrészt hiányzik az ehhez szükséges szabadidő, a beszerzés a hétvégére korlátozódik, másrészt a vadmagvak, gyommagvak gyűjtése -a kémiai gyom és rovarirtószerek miatt - gyakran nem veszélytelen.
A madaraknak azonban nemcsak a száraz kell fogyasztani. Egész évben lehet csíráztatott takarmányt adni.
Sok kanáritenyésztő azonban nem ad csíráztatott eledelt, mert rossz tapasztalataik voltak, vagy esetleg más tenyésztők informálták rosszul. Ezek a rossz tapasztalatok gyakran egy nem alkalmas csíráztatási metódus tapasztalatából származhatnak.Íme egy sokak által használt és bevált csíráztatási eljárás:
A mageleség kb 6-8 óra áztatás  után egy kis szűrőbe kerül, majd a szűrőt egy zacskóba tesszük és lezárjuk. Meleg helyen tároljuk. Legalább naponta kétszer átmossuk a magokat és a zacskót kimossuk. Így az eledel és a zacskó mindig nedves marad. Legkésőbb 48 óra után mutatkoznak az első csírák és az eleség felhasználható.
Használat után a zacskót alaposan kiöblítjük, illetve cseréljük. A csíráztatott eleséget lapos edényben és vékony rétegben ajánlatos a madaraknak adni.  Így legfeljebb megszáradhat,  de alig savanyodhat, vagy penészedhet.
Csíráztatáshoz a főeleségből majdnem minden mag felhasználható. A lenmag viszont nem alkalmas. Vízzel való keveredésnél nagyon hamar egy ragacsos anyag képződik, amely semmi esetre sem etethető.

Zöldeleség és vadmagvak:

Zöldeleség és a vadmagvak többek között a legfontosabb vitaminhordozók. Egyidejűleg ezekkel a nagyértékű "eleségnövényekkel" sok ásványi anyag és nyomelem kerül a madár szervezetébe.
Aki látja, hogy a kanárik hogyan vetik magukat a zöldeleségre, biztos nem tiltja el a madarait ezektől a csemegéktől.
Sok zöldeleségnövénynél nemcsak a levelek értékesek, hanem a megérett (tejes) magtartó tok is. A növények hihetetlen sokasága lehetőséget ad arra, hogy minden évszakban ízletes, friss, vitamindús, változatos eleséget kínáljunk madaraink számára.
A zöldeleség gyűjtése - magtokkal együtt, vagy anélkül - a szabad természetben a legolcsóbb fajtája az eleség beszerzésnek. Arra azonban ügyelni kell, hogy csak olyan területekről gyűjtsünk növényeket, ahol nem történt rovar és gyomírtás. Útszéli területekről, vasúti sínek környékéről se szedjünk növényeket, mert ólommal, vagy más káros anyaggal érintkezhettek.
A következő néhány példa egy kis áttekintést ad a zöldetetés lehetőségeiről, a teljesség igénye nélkül.

Saláta:
Mint általános zöldnövényt szívesen adjuk madarainknak,azonban könnyen hasmenést okoz. Gazdag A és C vitaminban, illetve provitaminban.

Spenót:
Kiváló ásványianyaghordozó,Gazdag C ,és K vitaminokban.Kora tavasszal és késő ősszel van jelentősége.

Petrezselyem:
Magas a C vitamin tartalma és gazdag ásványianyagokban.

Kapor:
Használható gyomor- és bélpanaszok esetében megfelelő olajtartalma miatt.

Tyúkhúr:
Egy nagyon jó zöldeleség, amit imádnak a madarak, télen még a hó alatt is található.

Gyermekláncfű:
Szívesen fogyasztják a madarak, elősegíti az emésztést, gazdag E és D vitaminokban.

Zöldség,gyümölcs:

A gyümölcsök és zöldségek a madarak étrandjében további vitaminhordozók. Leggyakrabban almát és körtét etetünk, amit madaraink nagyon szívesen fogyasztanak.
A leveles zöldségeken kívül adható még uborka, paradicsom, dinnye, tök, sárgarépa.
Az uborkának mindenek előtt a tollváltásnál van jelentősége, mivel tartalmazza azokat a fontos ásványi sókat, melyek a tollfelépítéshez szükségesek.
A legnagyobb jelentősége a színkanáritenyésztésben a sárgarépának van. Magas karotintartalma miatt (9mg / 100gr) a piros kanárik színezésében felbecsülhetetlen szerepe van. A répa segítségével a tollak pirosítása nagymértékben elérhető. Természetesen kell, hogy legyen egy öröklött hajlam a piros lipochrom szín eléréséhez. Egy sárga madárból répa etetésével nem varázsolhatunk narancs, vagy akár piros színű madarat. A karotint a madarak elegendő mennyiségben reszelt répából, vagy az abból nyert léből vehetik fel. Konyhagépek, aprítókészülékek itt nagy segítségünkre lehetnek.
Répa, vagy répalé a vedlés előtt és a vedlés alatt szünet nélkül rendelkezésre kell, hogy álljon. Amennyiben kihagyjuk a répa etetést, a madarak tollazata foltos lesz. A későb növő tollak a fontos színanyag nélkül maradnak.
Hosszabb idő után a madarak nem szívesen fogyasztják a reszelt répát. Ekkor felaprított zöldséget, almát, körtét, mákot, zabpelyhet, vagy hasonló nyalánkságokat keverjünk hozzá. Így a madarak további répafelvételre vannak kényszerítve.

Lágyeleség:

A lágyeleség fontos, hogy állati fehérjét is tartalmazzon. Nélkülözhetetlen a tenyésztési előkészületnél, a fiatalok felnevelésénél, vedlésnél és gyenge madarak erősítésénél.
Azelőtt minden tenyésztő saját maga állította elő a tojásos lágyeleséget. Ezután majdnem annyi titkos recept volt, mint tenyésztő. Ma már gyakrabban a szaküzletekben kapható és ajánlott "csőrkész" lágy- és tojáseledelt használjuk, melyekből jónéhány kiváló minőséget képvisel.
Egyes tenyésztők a kész lágyeleségekhez még pótlólag bizonyos alkotórészeket adnak.Ezek lehetnek: keményre főzött tojás, vitamin - és mészkészítmények, színadalék.
Fontos az előkészítésnél, hogy a lágyeleséget vízzel, gyümölcslével, vagy reszelt répával nedvesítsük.
Könnyű, nedves állagú masszát kell, hogy képezzen. Nagyon nedves lágyeleség emésztési zavarokat okoz. Melegebb évszakban a lágyeleség gyorsan megerjed, Az ilyen eleség káros.Ha a reszelt répát ilyenkor egy külön tálba adjuk és a lágyeleséget csak vízzel nedvesítjük,akkor az erjedési folyamatot kizárhatjuk.
A tojás, (ha adunk a lágyeleséghez) relatív nehéz emésztésére való tekintettel, ne legyen túl nagy mennyiségű a lágyeleségben!
Mivel a "hőmérsékletsokk" a tojásfehérjét nehezebben teszi emészthetővé, a tojást hideg vízzel tegyük fel főni. A forrásidő 10 perc. Ezután a tojást nem öblítjük le hideg vízzel, hanem hagyjuk lassan kihűlni.
Íme az egyik saját lágyeleség receptem:
1 főtt tojás
2 evőkanál "Orlux Eifutter für rote Kanarie" lágyeleség (Ehhez már hozzá van keverve az intenzív színező is, pl Can-tax)
1/4 reszelt répa
1 teáskanál mák
1 teáskanál négermag

Ásványianyagok és élelmiszeradalékok:

Aki kanárijait változatosan és bőségesen ellátja zöldeleséggel, csíráztatott eleséggel, gyümölccsel és ezenkívül lehetőséget ad madarainak megfelelő mennyiségű napozásra, annak alig van oka, hogy az eleségbe különösebben nagyobb mennyiségű ásványianyagokat és vitaminokat pótoljon.
Van azonban a tenyésztési év alatt olyan szituáció, mikor a madáron mégis a vitaminhiány jelei mutatkoznak. Ilyen szituációk léphetnek fel a tenyésztési időszakban, a vedlésnél, vagy betegségek során. Ezekben az időszakokban multivitamin készítményeket adhatunk madarainknak. Hogy a nyomelemeket és ásványi anyagokat pótóljuk, galambköveket, szépiát, és egy külön edény szárított tojáshéjat állíthatunk rendelkezésre. Ezenkívül egész évben legyen madaraink számára elérhető egy méretes tepsi folyami homok.

Vitaminok:

A vitaminterjesztés trendjét a madártenyésztésben is megtaláljuk. Vitaminkészítmények tömkelege és rengeteg vitaminnal gazdagított eleség található a kereskedelemben.Az a madártartó, aki madarai egézsége miatt aggódik, gyakran értelmetlenül és megalapozott szükségesség nélkül használja ezeket. Gyakran a "sok sokat segít" mottó alatt.
Egy kiegyensúlyozott és változatos táplálkozás mellett - amely nagymértékben tartalmaz gyümölcsöt, zöldséget, zöldeleséget - valamint optimális tartási körülmények mellett nem, vagy csak ritkán szükséges plusz vitamin adagolása. Túl sok vitamin gyakran károsabb lehet, mint egy feltételezett vitaminhiány!

A cikk forrása : http://voroskanari.mindenkilapja.hu

2012. május 1., kedd

A "szemetek" rács mögött...

Évekkel ezelőtt, még a nászutunkon (hogy-hogy nem pont akkorra időzítettük, amikor a Sacile-i madarász fesztivált is tartották), megismerkedtem egy olasz csíztenyésztővel, Da Ros Ezioval,  akit volt szerencsénk meg is látogatni, hazafelé jövet. Az Ő madárszobájában láttam először, azt a kalitka fajtát, amelynek nem zárt tálca az alja, hanem rács. A szemét és az ürülék itt egy papírlapra potyog, amit a gondos gazda, időnként kihúz a kalitok közül és iktatja azt a kukába. Elraktároztam a tudatalattimban és a fényképezőmön ezt az információt, de különösebben nem gondoltam, hogy át fogom valaha is ültetni a saját gyakorlatomba ezt a fajta tartási módot. 
Tavaly, Herman Ottó barátommal beszélgettünk a belgiumi süvöltő tenyésztőknél tett látogatásairól és az ott szerzett tapasztalatairól és ekkor, ha más formában is, de újra előkerült ez a fortély. Elmondta ugyanis, hogy mivel a süvöltők az átlag madárnál kényesebbek, az ottani madarászok igyekeznek kiiktatni minden fajta fertőzési forrást a tenyészetekből. A zárt madártartás egyik legnagyobb problémája, hogy kedvenceink, (ellentétben a természetben, szabadon élő társaikkal) sajnos, napi kapcsolatba kerülhetnek a saját ürülékükkel és az esetlegesen azzal beszennyezett táplálékkal. A frissen kirepült kíváncsi fiatalok pedig mindenbe belekóstolnak amit találnak és ez a két komponens (kíváncsiság+ szennyeződés) akár fatális kimenetelű megbetegedéshez vezethet. A Belgák, ezt úgy küszöbölik ki, hogy a röpdékben az etető tálcákat bevonják egy sűrű szövésű dróthálóval és arra helyezik az etető tálkákat. Így az abból kihulló lágy- és egyéb eleség a rácson át a tálcába kerül. Innen azonban a dróthálón keresztül, már nem képesek a madarak felcsipegetni. Ergo (csikidámm) veszélyes hulladék kiiktatva a táplálkozásból.
Most, amikor elkezdtünk foglalkozni az alakkanárikkal és rájöttünk, hogy taníthatóvá kell válnunk ahhoz, hogy sikeresebbek lehessünk, kezdtük összefésülni az innen-onnan származó praktikákat. a Domenico Rosa-tól származó olasz spanyol Razák kalitkáit már ezen elvek szerint választottuk ki. Reményeim szerint a fotón jól kivehető( a zöldségeskert mellett), hogy a szemét hová is kerül és miért lehet hasznos ez a megoldás.
Az Ottótól átvett tapasztalatokat, pedig a fiatalok közös röpdéjében alkalmaztam, eddig megnyugtató eredménnyel. Itt a beakasztható etetőkalitka aljától pár cm-re beiktattam a rács padlót, így tartva távol a fiatalok kíváncsi csőrétől az összerondított szemetes maghulladékot.