2012. június 24., vasárnap

Egy gyűrű mind fölött...de ez nem kegyetlen


A gyűrűzés története
[1]Caesarius von Heisterbach, német, cisztercita egyházi író már a XIII. században beszámol egy esetről, amelyben egy fecske, a lábára erősített papiruszdarabon a következő feliratot vitte magával vándorútjára: "Ó fecske, hol töltöd a telet?". Ezt a módszert helyezte tudományosabb  alapokra Hans Christian Cornelius Mortensen. A dán tanár 1899-ben, számozott alumínium gyűrűket helyezett seregélyek csűdjére, majd elengedte azokat. A jelölt madarakból, már a következő évben visszajelentettek néhányat. Ez nemcsak a madarak vonulásáról adott hasznos információkat, de a gyűrűzés alkalmasságát is bizonyította.
A díszmadártenyésztésben a gyűrű, nem a vonulásról közöl adatokat, jelentősége az egyedi azonosításban van. A madaraink jelölésére használhatunk nyitott, műanyag gyűrűt, amelyet bármikor a madár lábára rakhatunk vagy zártat, de ezt csak a fiókák bizonyos koráig helyezhetjük fel.
Magyarországon, az MDOSZ által rendszeresített, hivatalos gyűrűn, a következő adatok szerepelnek: „H” betű, a Hungary szó rövidítéseként. Az ezt követő számok a tenyésztő egyesületét és magát a tenyésztőt azonosítja. Ezután egy évszám két utolsó számjegye, majd egy sorszám következik, amelyek már a madár adatai. Pl.: H 11 005 10 101. Tehát ennek a gyűrűnek a „gazdája”, Magyarországon, Kecskeméten, Berényi Béla állományában, 2010-ben, 101.-ként lett meggyűrűzve
A zárt lábgyűrű használata, még ma is megosztja a madarászok táborát. Vannak, akik felesleges kockázatnak tartják, míg mások egyszerűen csak feleslegesnek. Viszont egyre többen látják be a fontosságát is.
Vannak olyan fajok, amelyek még csak nemrég léptek a háziasítás rögös útjára. Ezeknél valóban előfordul, hogy a szülők fiókástól kidobják az idegen tárgyat - esetünkben a gyűrűt- a fészekből. Az ilyen nehezen szaporítható fajok esetében, az óvatosság tehát helyénvaló lehet. A kanárimadarak azonban már domesztikáltnak, háziasítottnak tekinthetők. Náluk a gyűrűzés és a vele járó fészekkontroll, már nem okozhat ilyen problémát.
A tömegtenyésztésre, „tucatmadarak” előállítására szakosodott madárszaporítók, akik röpdében tartják madaraikat, szintén nem szokták zárt gyűrűvel ellátni a fiókákat. Esetükben amúgy sem lehetne a szülők családi viszonyait 100%-ban feltárni.
Akik viszont tudatos tenyésztői munkát folytatnak, nem kerülhetik ki a gyűrűzést. A páronként elhelyezett tenyészmadarak költési adatait, valamint a szaporulat gyűrűszámait egy tenyészkártyán vezetve, évekre visszamenőleg követhetjük madaraink teljesítményét, családfáját. Ha minden madarunk gyűrűzött, nem fordulhat elő, hogy egyik korábban értékesített fiatalunkat vásároljuk vissza abban a hiszemben, hogy idegen vérű madarat veszünk.
Szerencsére nekünk, nem az ereigoni tünde kovácsoktól kell megrendelnünk a gyűrűket, van megoldás közelebb is. A napokban jártam Újlengyelben, Bevíz Tibornál, akitől már évek óta vásárolom a madaraim számára a gyűrűket. A lehetőségekhez képest kifaggattam, mióta és milyen indíttatásból kezdett bele ebbe a "pepecs" melóba.
Akik nem ismerik Tibort azoknak elárulom, hogy Ő maga is elsősorban madarász és csak másodsorban "ékszerész-kézműves". Papagájokkal és egzotikus díszpintyekkel foglalkozik hosszú évek óta:
néhány szép egzóta...
 Szeretett volna több vonalon bekapcsolódni a szervezett madarászásba de végül úgy találta, hogy ezen a módon tudja legjobban segíteni a hobbi-társak munkáját. Testvérétől vette át az "ipart" és vele együtt a technológiát is. Ám a minőséggel, saját elmondása szerint, kicsit sem volt megelégedve, ezért legyártatott egy olyan gépet, amellyel már könnyebb volt a munka és főleg megbízhatóbb lett a minőség. A gép beállítása után hónapokig tartó próbaüzem következett, mire a szoftvert és a hardvert is sikerült az uralma alá hajtani. 
A C.O.M. által ajánlott anyagokkal kezdte meg a gyűrűk gyártását, és hamarosan, a nagy-papagájosok és a solymászok igényeinek kielégítésére, elkezdi a gyűrűk, saválló anyagból történő gyártását is. Aki szeretné felvenni Tiborral a kapcsolatot az a következő kommunikációs formák közül választhat: Bevíz Tibor. Gyűrűkészítő. 2724 Újlengyel. Tel.:06/30-327-0187. Email:beviztibor@gmail.com
 Vállalt már meglepő rendelést is. A közelmúltban egy madarász a lánykéréshez készíttetett vele, tenyésztői számmal ellátott eljegyzési gyűrűt. Úgyhogy a lehetőségek száma....
VÉGTELEN
Ami pedig a fiókák gyűrűzését illeti, találtam egy szemléltető ábrát, ami sokkal jobb, mintha én kezdtem volna el rajzolni, higgyétek el. Majd később csinálunk ilyen témájú videót, de egyenlőre ezzel illusztrálunk.


forrás: http://canariospinto.blogspot.hu/



források:
[1] http://www.mme.hu/cgi-bin/cikk.pl?id=107
 http://hu.wikipedia.org/wiki/Egy_Gy%C5%B1r%C5%B1

2012. június 17., vasárnap

Nézd "azannyát"! Megint nincs rajta sapka...

Mármint tolldísz a madár fején. Mert ugye ami a Német kontyosnál konty(haube), az a Glosternél "corona", a Lancashire-nél Coppy, a Crestnél Crest,stb. Száz szónak is egy a vége, ugyanarról a mutációról beszélünk minden esetben. Ez a fej tollazatában bekövetkező (el)változás, a természetben, ha előfordul, nem igazán a hosszú madárélet záloga. Mivel a jószág látóterét jelentősen lecsökkenti, így az nem képes észlelni pl. a felülről érkező ellenséget. Ennek következtében, bár dominánsan öröklődő mutációról beszélünk, nem-igen lehet találkozni kontyos kanárival ,eredeti élőhelyén,a Kanári-szigeteken. De a minden újra, különösre, eltérőre fogékony ember, "kontraszelektálta" az ilyen tolldísszel rendelkező egyedeket, ezért fogságban tartott madarak esetében rendszeresen szemünk elé kerülnek a "kontyosok". Kiállítási minőségben reprodukálni az ilyen madarakat nem könnyű. Nem elég két kontyos madarat párba állítani, sőt... Az ilyen szülőpártól eleve kevesebb utódra számíthatunk. Ennek oka, a következő táblázatot megvizsgálva egyértelmű lesz

Kontyos
Sima fejű
Kontyos
25 % símafejű
50 % het.kontyos
25% hom.kontyos
50 % het.kontyos
50 % sima fejű
Sima fejű
50 % het.kontyos
50 % sima fejű
100 % sima fejű

2 konty
Pusztán a számokat nézve jónak tűnik a két kontyos madár párba állítása, de a genetika szabályai miatt az a 25% homozigóta kontyos fióka, vagy ki sem kel a tojásból, vagy a kelés után pusztul el. Ezzel az úgynevezett letális, halált okozó faktorral  a dominánsan öröklődő tulajdonságok esetében mindig számolnunk kell. Tehát, ha csak a matekot nézzük, menthetetlenül elvész a fiókák negyede. A másik ok amiért a tenyésztők ritkán alkalmazzák ezt a párosítást, hogy a fiatalok kontya, minőség tekintetében romolhat. Ritkulhatnak a tollak, túl nagy folt lehet a fejtetőn, sőt esetleg két konty is kialakulhat. Ezeket a fajta sztenderd minden esetben pontlevonással, súlyos esetben kizárással bünteti. Az általánosan elfogadott séma esetében kontyos madarat,mindig sima fejűvel (consort. plainheadstb.) párosítunk. A szép kerek, tömött konttyal rendelkező utódok nevelésében a sima fejű madaraknak is "beleszólásuk" van. Heinz Meyer, német Gloster tenyésztővel és nem mellesleg D.K.B. bíróval folytatott levelezésünkben erre vonatkozóan is kaptunk instrukciókat. Mihelyt meglesz a korrekt fordítás, feltesszük az oldalra.Az Ő általa írt szakkönyv bemutatását egyébként megtaláljátok a könyvajánlóban.
Ami még érdekes lehet az a kontyos fiókák mihamarábbi megkülönböztetése az ilyen tekintetben normál madárkáktól. Lehoczki Antal tenyésztőtársunkkal erről beszélgettünk és Ő mondta nekem( egy csecsemőnek minden vicc új), hogy a fiókák közül az lesz kontyos, amelyiknek a fejtetőjén nincsenek pihék sem. Erre vonatkozóan Frank Wechler tenyésztői oldalán találtam szemléltető fotót. A bal oldali madárka egy szín kanári, a jobb oldali egy  Német Kontyos:











 A saját Glosterek között is próbáltam képet csinálni:

Consort fióka, rendezetten álló tokokkal a fejbőr alatt

A kusza toll tokok
Kirepülés előtt, a már jól látható tollak

A már önálló növendék

Így kerek a világ...



forrás: http://www.birdworld.com.au
          http://kanarienzucht-frank-wechler.de.tl/Deutsche-Haube.htm






2012. június 13., szerda

Mindenhová befészkeli magát

Az abc mindenhová befészkeli magát, ahogy ez az alábbi képből is nyilvánvalóan kitűnik.


Egy gyors mérleg:

- 6 hónap
- 100 bejegyzés
- 10.000 látogatás


Köszönjük, hogy Te is benéztél hozzánk!!! :)

2012. június 4., hétfő

Az idei finis

A harmadik költések fiókái pár napja kikeltek a Spanyol Raza költőpárok alatt. 4-4-4-1 volt az eloszlás a fészkekben. Szerettem volna, ha a szülők erőfeszítései valamelyest kiegyenlítődnek, illetve nem akartam, hogy a  4-esek legkisebb fiókái esetleg lemaradjanak az idősebb tesóktól, ezért gyűrűzés után szétosztottam az "almokat". A fotókon ezért már 3-3 fióka látható a nagyobbaknál. A Sárga párnál jóval később keltek ki a kicsik, ezért onnan( valóban a 24. órában) ,egy pasztákat nevelő Gloster tojó 3 csimasza mellé transzportáltam a legifjabbat. Sem a  gloster, , sem  a Razák nem vettek észre semmit a műveletből , vagy, ha igen, hát elnézik nekem ezt a fajta beavatkozást. Mindannyian tökéletesen végzik a dolgukat. Meglepetésünkre, a holland-olasz ( de jó meccs lenne ) pár alatt kiugrott egy fahéj-tarka fióka, aminek én speciel nagyon örülök. Remélem jó minőséget mutat majd a bírálatokon. A kaja továbbra is kanári keverék, semolina+hand-made piskóta, zeller, alma, csíráztatott keverék(repce, szeklice,búza, saláta, és fűmag), valamint zöld eleség.





2012. június 2., szombat

itt a piros, hol a piros...

Több alakkanári esetében találkozunk a piros/vörös szín megjelenésével a tollazat egészén(Vesztfáliai) vagy annak egyes részein(Deutshe Rotshecke, Porugál Harlequin, Deutche Hauben). Míg a legtöbb esetben súlyos hibaként lepontozza a standard a piros tollakat, ezeknél a fajtáknál egyenesen követelmény a vörös faktor megléte a madárban. De honnan is jöhet az  képessége egy alapvetően zöld madárnak, hogy a színanyagok hasznosításával a piros színt (cantaxanthin) a tollaiban megjelenítse. Több elmélet,kísérlet,próbálkozás is megmérettetett az idők során.
Az 1870-es években Nagy Britanniában egy Edward Bemrose nevű kanári tenyésztő minden kiállításon amin elindult díjakat nyert különös körömvirág színű madaraival. Később kiderült, hogy a madarait, a vedlés folyamán paprikával etette, így rakódhatott le a piros egy árnyalata a tollakban.
Egy másik teória szerint Dr. Hans Duncer  német tanárember "műve" egy olyan termékeny hibrid madár, melynek egyik felmenője a Venezuelai Tűzcsíz, a másik pedig a kanári volt. Duncer, Carl Reich kanári tenyésztő csalogányt utánzó madarát hallva, jutott arra az elhatározásra, hogy talán nem csak a kanári énekét lehet befolyásolni, hanem a színét is. A következő inspirációt a Karl Cremer konzulnál történő látogatása során szerezte Duncer. A dúsgazdag konzul, szerelmese volt a madaraknak és "hősünk" nála látott először a tűzcsízt. A Spanyol kereskedő-aki a madarakat Cremernek szállította-, mesélte, hogy rendszeresen keresztezik a "red siskint" a kanárival. 1930-as évekig tartó kísérletei során, azonban csak bronz jellegű, rezes színű madarakat sikerült tenyésztenie és végül elvesztette lelkesedését a piros kanárival kapcsolatban. Ám munkásságát sokan az első genetikailag módosított állatfaj létrehozásának titulálják. 
Akárhogy is, valahogy bekerült a piros szín a kanáriba és ezt a tényt valahogy mindig is egyfajta misztikum vette körül. A misztérium pedig sok embert vonz, nem kivétel ez alól a madarász sem. Némely madarászok aztán a hosszú évekig tartó tenyésztői munka során rengeteg tapasztalatot szerezve, különböző kalandokba bonyolódnak. Az egyik ilyen kaland a fajok közötti keresztezés is. Lipták József tenyésztőtársunk is ilyen szellemben próbálja ennek a legendának az elemeit, egy kicsit feltámasztani. Mivel régóta ismerem Józsit, talán megbocsátható, ha egy kicsit elfogultabb vagyok Vele kapcsolatban. Sokat utaztunk, madarásztunk együtt és én Őt egy mindent megfejteni akaró, elemző, analizáló embernek ismertem meg. Hát talán ezen okok miatt kezdett el a tűzcsíz hibridek tovább tenyésztésének kérdésével is foglalkozni. Beszerzett két F1-es hibridet Dr. Bodrogközi Zoli bácsitól, akit szintén nem lehet megkerülni, ha ma, Magyarországon valaki hibridekről beszél. Zöld kanári tojókat használva kezdte az idei szezont és nemrégen a következő képeket küldte nekünk:




R2 a Kirepülés után

Az első két képen egy kis R2-es látható( természetesen nem a csillagok háborújából,aki érti annak ez poén lehet), majd a mama és a papa. Én személy szerint kíváncsian várom, milyen lesz a kicsi a vedlés után és, hogy lesz e folytatása a történetnek.Részleteket hamarosan a http://serinus.forumx.hu/ szakmai oldal fórumán olvashattok. Gratulálunk az eddigi eredményekhez!
Ja és, hogy mennyire szeretem az elméleti madarászást, eszembe jutott, hogy ha ez működik az egyik irányba akkor működhet a másikba is. Mekkora kihívást jelentene nekünk madarászoknak pl. a lizard jelleg megjelenítése a tűzpintyekben? Vajon öregbítené-e a magyar madarászok hírnevét  egy szép kontyos tűzpinty kitenyésztése? Nyilván ezeket egy ember, csak nagy nehézségek árán és sok év munkával tudná megcsinálni, de tenyésztők elhivatott közössége, munkacsoportja esetleg....


forrás:Tim Birkhead  A Brand-New Bird
Fotók: Lipták József