2012. február 6., hétfő

Spanyol Raza kanári 2.

A "Spanyol Fajtáról" spanyol szemmel...

Gyepes Imre tanácsára felvettük a kapcsolatot Emilio Tarraga spanyol kanári bíróval, aki a Spanyol Ornitológiai Szövetség (Federacion Ornitologica Cultural Deportiva Española) mellett, a C.O.M. bírói testületének az OMJ-nek is elismert tagja. A Raza Espagnola fajtával kapcsolatban kértük a segítségét. Úgy gondoltuk, hogy egy spanyol bíró tud egy spanyol fajtáról a legpontosabb információkkal szolgálni. A tőle kapott, hasznos linkekről származó írásokat, folyamatosan fordítjuk és meg is osztjuk a tenyésztőtársakkal és az érdeklődőkkel.


Az egyik ilyen oldalon találtunk egy „fordított” standard leírást. Ez a kívánatos tulajdonságok helyett azokat a jellemzőket sorolja fel, amikért pontlevonás jár a bírálaton.

Méret: Az egyik legfontosabb kritérium a Spanyol kanárinál, a testméret, ami maximum 11,5 cm.lehet. Az ezt meghaladó termetű madarakat pontlevonással sújtják a bírók.



Botias Aranda Juan Gabriel 3. helyezett kollekciója a piacenzai VK-on,


Mellkas: A terjedelmes, tömeges mellkas egy nagyon pontosan mérlegelendő hiba, amelyet a
rendellenesség mértékével arányban büntetik.
Hát: A széles hát, és a kidomborodó gerincvonal kiszűrése nagyon lényeges bírói feladat. A büntető pont(ok) száma összhangban kell legyen a hiba mértékével.
Fej: Hiba ha a  fej lapos vagyis  ha „gyíkfejű” a madár és/vagy, ha a pontos arányoktól eltérő. A fej bírálatakor veszik figyelembe a csőr minőségét, méretét is. Amennyiben a csőr nem kúp alakú és/vagy túl nagy, melyek lényeges hibák, számíthatunk a probléma mértékével arányos pontlevonásra.
Nyak: A nyak rövid, vastag és/vagy a fej és a test (egybe)zárt formát mutat és így a madár alkatilag vékony helyett, köpcös, zömök. A hibapont(ok) itt sincs(enek) pontosan megállapítva, az eltérés mértékétől függően adható(ak).
Szárnyak: Hiba, ha a szárnyak nem zártak, testhez simulóak, hosszúak, vagy túl rövidek. Valamint, ha keresztezik egymást a faroktő fölött.
Farok: A farok a szárnyakkal egy csoportban bírálandó: Hiba, ha a farok szélesre tárt, ha a farok tollak töröttek, deformáltak vagy vágottak, standardtól eltérő méretűek. Amennyiben a farok végén hiányzik a „V” alakú bemetszés és így nem mutatja a hal farokra hasonlító formát, szintén a hibapont adható.
Lábak és comb: Hiba, ha a láb hosszú, ha túlságosan látható a comb, Ha a csűd mérete 14 mm-nél nagyobb, és/vagy, ha  a lábujjak túl hosszúak. Itt is a hibák mértékével arányosan adhatóak a büntetőpontok.
Tollazat: Hiba, ha göndör, fodros tollak jelennek meg a madáron. Ezek a mellkason „nyakkendős” hatást keltenek, a nyak oldalán gallérhoz hasonlítanak, a test oldalán pedig, mintha kis szárnyak lennének.
Testtartás: A madárnak 450-os szögben kell állnia. A túl meredek illetve a lelapuló testtartás, az ideálistól való eltérésük mértékében büntetendőek.


...és egy világbajnok madár, ugyanonnan.
Ezekből az irányelvekből (remélem nem gondolom rosszul) kiderül, hogy a bírálatot végző személy, személyek felelőssége nem csak a kiállításon történő bírálatra korlátozódik. A fajták megfelelő minőségben történő megőrzése, javítása, tökéletesítése is az Ő döntéseik mentén történik. Az Ő ítéleteik alapján alakítják ki a tenyésztők a költő párokat és így, az elkövetkező generációk madarait is. Talán nem véletlen, hogy rengeteg tanulás,képzés kell a bírói státusz eléréséhez. Cserébe, ahogy Gyepes Imrétől-aki Almeriaban részt vett jónéhány ilyen kurzuson- hallottam, tőlünk nyugatra komoly tekintélyük van az ilyen ítészeknek  és a tenyésztők elfogadják a kritikákat,bírálatokat,  melyekkel nyilván a fajták megfelelő szinten tartása a cél.