Az Azori- és Kanári-szigeteken, valamint Madeira erdeiben, gyümölcsöseiben, szőlőiben és kertjeiben még található vadon élő kanárimadár. Sikeresen betelepítették a Hawaii szigetekre. Történt azonban számos sikertelen betelepítési kísérlet is szerte a Földön, így Ausztrália, az Egyesült Államok, a Bermuda-szigetek, Új-Zéland, Anglia és Olaszország területén is megpróbálták meghonosítani ezt a kedvelt madarat.
Vad kanárimadár |
Testhossza 12-13 centiméter, szárnyfesztávolsága 20-
Társas madár, több madár keresi együtt táplálékát. Táplálékát túlnyomórészt lisztes- és olajos magvak, levél- és virágrügyek, gyümölcsök, rovarok teszik ki.
Fogságban alaptakarmánya főként fénymagból, repcépől, lenmagból, sárga- vagy fehér kölesből, kendermagból, hántolt zabból és négermagból áll, melyek aránya a kanárimadár fajtájától és a tenyésztő elgondolásától is függ. Fogságban is igénylik, hogy sok gyümölccsel, zöldfélékkel és fehérjével is tápláljuk őket.
Ivarérettségüket 1 éves korban érik el. A költési időszak természetes élőhelyén januártól júliusig tart, egyes területeken ebben az időszakban akár ötször is költenek. A fészekanyagnak a fűszálak, tisztított tollak, kókuszrost az ideális. A fészekalj 3-5 kékeszöld tojásból áll, ezeken vörhenyesbarna vagy ibolyaszín foltok találhatók. A tojásokon kimondottan csak a tojó kotlik, 14 napig, ez időben a hím eteti a nőstényt. A fiatal madarak körülbelül 15 nap után repülnek ki és körülbelül 25 nap után lesznek teljesen önállóak.
A tengelic, a kenderike, zöldike mind rokonai a kanárimadárnak, de a legközelebbi rokona a csicsörke. Népszerű kalitkamadár, szép énekéért tartják. Latin neve Serinus canaria forma domestica.
- Siroki Zoltán: Díszmadarak a lakásban (2005)
- Varga Sándor: Díszmadarak (2007)
- Varga Sándor: Díszmadarak (2007)